Twój urlop na Mazurach
Pole namiotowe Ukta

Zarezerwuj termin

Pole namiotowe

Zapraszamy wszystkich chętnych. Kliknij niżej i przeczytaj szczegóły. Zobacz też domki letniskowe Ukta!

Zobacz

Ukta

Wolisz odpoczywać na miejscu, czy zwiedzać? Znajdziesz w okolicy dużo atrakcji.

Zobacz

Zdjęcia

Zdjęcia nie oddadzą rzeczywistości, musisz tu po prostu przyjechać... ale wcześniej obejrzyj zdjęcia.

Zobacz

Kontakt

Najprościej jest do nas zadzwonić, albo skorzystać z formularza kontaktowego.

Zobacz

Pole namiotowe w mazurskiej miejscowości Ukta

Na naszym polu namiotowym oferujemy Państwu atrakcyjny wypoczynek w bardzo urokliwym miejscu. Ukta znajduje się na szlaku kajakowym rzeki Krutyni.

Ukta

Początek osady szacuje się na około 1765 rok, kiedy została założona tutaj huta szkła. Nazwa Ukta wiąże się z przybyciem rosyjskich starowierców - Filiponów, w 1832 roku. Zakładali oni tutaj rodziny, wielu z nich pożeniło się z Mazurkami, dzieci chodziły do miejscowej szkole z polskim językiem, jako wykładowy. W 1864 roku utworzono ewangelicką parafię w Ukcie i wyświęcono wówczas neogotycki kościół.

Jeśli będziecie w Ukcie, warto przespacerować się do innych pobliskich osad, założonych w latach 1830-34 przez starowierców - Filponów, między innymi do Gałkowa i Kadzidłowa. Droga do obu miejscowości prowadzi przez las.

W latach 20. i 30. turyści, a także miejscowi notable korzystali z łaźni, wybudowanej z pomocą Filponów. Już wtedy Ukta była drugim, największym po Kurtyni, lokalnym ośrodkiem turystycznym, którym pozostaje do teraz.

W latach 30. XX wieku, w Starej Ukcie działały trzy hotele, co oznacza, że od bardzo dawna rozwijało się tutaj zaplecze turystyczne. Najstarszy hotel założony został w 1766 roku i oferował 12 miejsc noclegowych w 6 pokojach.

Jeśli interesujecie się spływami kajakowymi, na pewno zainteresuje Was fakt, że dwukilometrowy oddzinek rzeki poniżej Ukty nazywany jest "małą Amazonką". Dlaczego? Ponieważ są tutaj liczne poprzewalane pnie drzew, co podkreśla dziki charakter okolicy. Za Uktą prąd jest wolniejszy, a rzeka osiąga kilkumetrową głębokość, miejscami przeplataną mieliznami.


Najbliższa okolica

Jeśli będziecie spędzać wakacje na mazurach, na naszym polu namiotowym, być może będziecie chcieli zwiedzić również okolicę. Któż nie chciałby obejrzeć pięknych jezior, a wśród nich Jezioro Śniardwy, Jezioro Bełdany, Jezioro Łuknajno, czy Jezioro Tałty. Każde z nich ma swój urok, a jeśli jesteście miłośnikami aktywnego wypoczynku nad wodą, to nie będziecie się tutaj nudzić.

W okolicy miejscowości Ukta znajdziecie również wspomniane Kadzidłowo, a w nim Park Dzikich Zwierząt. Na prawdę warto tu choć na chwilę zawitać. Warte odwiedzenia są również inne okoliczne miasta i miasteczka, między innymi Krutyń, Ruciane-Nida, Mikołajki, czy Mrągowo. Znajdziecie tutaj takie atrakcje jak Mrongoville, fermę jeleniowatych, Muzeum Regionalne w Pieckach, Muzeum W Mrągowie, Muzuem Sprzętu Wojskowego, Mazurską Izbę Regionalną, czy Mazurski Park Krajobrazowy,

Bardzo ciekawym miejscem, a w zasadzie obiektem, który warto odwiedzić jest zakochana para drzew, pomnik przyrody w Krutyniu. Jest to 18-to metrowy, 160-letni dąb szypułkowy spleciony z 27-metrową, 270-letnią sosną. Drzewa te możecie obejrzeć we wspomnianym wyżej Mazurskim Parku Krajobrazowym.